SALAVAT-I ŞERİFE
Salavat-ı Şerifenin Fazileti

"Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Bana salâvat okuyan bir mü'min yoktur ki ona melekler rahmet duası etmemiş olsun. Bu, bana salavat okuduğu müddetçe devam eder. Öyleyse kul bunu, ister az ister çok yapsın!"

Salât-ü Selâmınız bana ulaşır

Rasûlullâh (Aleyhissalâtü Vesselâm) şöyle buyurdu: “Kabrimi bayram yeri haline çevirmeyiniz. Bana Salât-ü Selâm getiriniz. Zira nerede olursanız olun sizin Salât-ü Selâmınız bana ulaşır.”

Burnu sürtünsün

Rasûlullâh (Aleyhissalâtü Vesselâm) şöyle buyurdu: “Yanında adım anıldığı halde bana Salât-ü Selâm getirmeyen kimse burnu sürtünsün, perişan olsun,.”

Cuma günü çokça salavat getirin

Rasûlullâh (Aleyhissalâtü Vesselâm) şöyle buyurdu: “Günlerinizin en faziletlisi cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokça Salât-ü Selâm getiriniz; zira sizin Salât-ü Selâmlarınız bana ulaşır” buyurunca, Ashâb–ı Kirâm: – Yâ Rasûlallâh! Vefat ettiğiniz ve Sizden hiçbir eser kalmadığı zaman Salât-ü Selâmlarımız Size nasıl ulaşır? diye sordular. Bunun üzerine Peygamberimiz (Aleyhissalâtü Vesselâm): – “Allah Teâlâ Peygamberlerin bedenlerini çürütmeyi toprağa haram kıldı” buyurdu.

Duası yerine ulaşmaz

Diğer bir hadis-i şerifte de şöyle buyurulur: "Dua eden bir kimse, Peygamber'e salât okumadığı müddetçe duası perdelidir. (yerine ulaşamaz.)"

Hamdele Salvele

Rasûlullâh (Aleyhissalâtü Vesselâm) namazdan sonra Allah’a Hamdetmeden ve Peygamber (Aleyhissalâtü Vesselâm)'a Salât-ü Selâm getirmeden dua eden bir adam gördü. Bunun üzerine: "Bu adam acele etti." buyurdu. Sonra o adamı yanına çağırdı ve şöyle dedi: "Biriniz dua edeceği zaman önce Allah Teâlâ'ya Hamd-ü Senâ etsin, sonra Bana Salât-ü Selâm getirsin. Daha sonra da dilediği şekilde dua etsin."

On misli merhamet eder

Rasûlullâh (Aleyhissalâtü Vesselâm) şöyle buyurdu: "Kim bana bir defa salât ü selâm getirirse, bu sebeple Allah Teâlâ da ona on misli merhamet eder."

Selamımız ulaşır

Rasûlullâh (Aleyhissalâtü Vesselâm) şöyle buyurdu: "Yeryüzünde Allah’ın seyyah melekleri vardır. Onlar ümmetimin selâmını (ânında) bana ulaştırır."

Selamımıza mukabele eder

Rasûlullâh (Aleyhissalatü Vesselam) şöyle buyurdu: "Selâm veren kimsenin selâmına mukabele etmem için Allah, ruhumu bana iade eder."

O' na yakın olmamızı sağlar

Rasûlullâh (Aleyhissalatü Vesselam) şöyle buyurdu: "Kıyamet gününde insanların bana en yakın olanları; bana en çok Salât ve Selâm getirenlerdir."

Allah' ın rahmetini celbeder

Rasûlullâh (Aleyhissalatü Vesselam) şöyle buyurdu: "Kim bana bir defa salât getirirse, Allah o kimseye on defa salât eder (rahmet eder), on günahını siler, bağışlar ve on derece yükseltilir."

12 kayıttan 1-12 arası      « Önceki     Sonraki »